Farár Martin Besold: Super chlap

"Mala by to byť malá neformálna slávnosť." Toto je pozvánka k 40. narodeninám Martina Besolda vo farskom liste. Ale na gratulačný kurz pre duchovného prichádza takmer celá farnosť, dve dychovky a dva spevácke zbory.

super

(njn) Farár Martin Besold v piatok oslávil svoje 40. narodeniny. Jubileum, ktoré sa narodilo v Kemnathe, vyrastalo v Ebnathe. Po škole a teologických štúdiách bol v roku 2005 vysvätený za kňaza. Potom bol kaplánom vo farnosti sv. Jakoba v Cham. V roku 2010, v ťažkom období pre farnosť, prevzal katolícku farnosť.

Farár je obľúbený u mladých aj starších. Vo večernej omši predstaviteľka komunity Roswitha Heiningová preniesla podobenstvo o rozsievačovi na narodené dieťa. Spýtala sa, čo robí z farára dobrého ministra, rozsievača. Odpoveď bola pre ňu ľahká. „V našej farnosti pracuje veľa dobrovoľníkov, vie, kde je v komunite núdza a chudoba, vie počúvať a útechu, má srdce pre ľudí a sám počúva Božie slovo a čerpá z tejto súvislosti Ježišova sila. “

„Ďakujeme Bohu, že má dovolené pracovať tu v našej farnosti,“ uviedol Heining v mene všetkých. „Je farárom pre všetky vekové skupiny a každú nedeľu sa na nás priateľsky pozerá, keď sa na začiatku kázne rozhliadne okolo seba.“ Okrem toho to, čo povedal, nie je teologické pojednanie, ale týka sa života a každodenného života. „Tvoja správa vychádza zo srdca.“

Pri ďakovnej bohoslužbe v kostole Nanebovzatia Panny Márie, hudobne navrhnutom cirkevnom zbore a orchestri, sa slova ujal aj správca kostola Alfons Meierhöfer. Poďakoval jubilantovi za prácu vo farnosti: „Farár s veľkým srdcom.“

Po bohoslužbe na kostolnom námestí farára Besolda pozdravil čulý pochod ebnathskej dychovky, na ktorom v mladosti hral na tenorovom rohu. Jubilejník mal okamžite oblečené zodpovedajúce tričko: „Takto vyzerá skutočne cool farár,“ stálo v ňom veľkými písmenami. Chlapci a dievčatá z Materskej školy sv. Alžbety to ráno dali „svojmu farárovi“.

V kúpeľni v dave si Besold potriasol stovky rúk. Na štart sa postavil šéf radnice Hans Donko a tretia starostka Sonja Heindl. Poklonil sa aj farár Christoph Zeh z protestantského sesterského kostola, rovnako ako všetky cirkevné skupiny a združenia, ako aj chlapci z farského oltára.

Farára potešila najmä delegácia z jeho bývalého pôsobenia ako kaplán, farnosť svätého Jakoba v Cham. Mestská kapela Erbendorf sfúkla jubileum na serenádu, kde sa tiež ujal réžie. „Hip hop, 40 je super.“ Katolícky cirkevný zbor večer predniesol túto pieseň ako serenádu. V neposlednom rade sa k narodeninám naladili aj spevácky zbor Steinwald a učitelia z MŠ sv. Alžbety. Na záver bol meditačný tanec, ktorého sa zúčastnil farár Besold. Zábava prebiehala až do neskorej noci v tento teplý letný večer a na oblohe bol medeno-červený mesiac. Farská rada zabezpečila stravovanie nápojmi a občerstvením.

„Spoločnosť v spoločenstve, vaše modlitby a všetci veriaci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na živote farnosti, sú už pre mňa darom,“ hovorí farár Besold. Namiesto darčekov sa jubilejník tešil z peňazí, ktoré previedol na dva projekty pomoci. Na jednej strane je to humanitárna organizácia „Asante“ v Keni a projekt bývalej náhrady dovolenky s otcom Mathewom Paikadom, ktorý so svojimi spolubratmi a sestrami stavia školu a nemocnicu v indickom Chennur.